Login
FacebookTwitter
Get your free website from Spanglefish

15 November 2016LCC election

On the 10 October 2016, Cllr Dixon, as returning officer, announced the result of the election for members of LCC. There being fewer nominations than places, the following were elected unopposed; Des Loughney, Steuart Campbell, Ann Watt, Jean Marr, Rosalind Lennie, Robert Gardiner, John Allan, Margaret Campbell and Lily Campbell. Later Rev Mike Frew of elected as a nominated representative of Slateford/Longstone Church.

Subsequently, Des Loughney was appointed Chair, John Allan as Vice Chair, Steuart Campbell as Secretary and Treasurer, Rosalind Lennie as Minute Secretary and Lily Campbell as Community Liaison Officer.

Update: Lily Campbell resigned on 17 Dec 2017.
Update: Alan Gordon was co-opted on 11 Mar 2019.
Update: Ann Watt resigned on 14 May 2019.

View All Stories

site map | cookie policy | privacy policy | accessibility statement